Daha Güvenli İnternet

İnternet'i herkes için daha güvenli bir yer yapmaya yardımcı oluruz.

Sadece kendi kullanıcılarımızın değil, aynı zamanda bir bütün olarak çevrimiçi dünyanın faydalandığı güvenlik teknolojilerini geliştirme konusunda uzun bir geçmişe sahibiz. Hizmetlerimizi daha güvenli hale getirmek için bir teknoloji oluşturduğumuzda, bunu herkesin yararına paylaşma fırsatları buluruz. Zaman içinde tehditler değiştiğinden, uyarlanabilir, ileriye dönük önlemlerimiz diğer şirketlerin izlediği yolu inşa eder.

Güvenli Tarama, Chrome kullanıcılarından daha fazlasını korur

Güvenli Tarama teknolojisini başlangıçta Chrome kullanıcılarını, tehlikeli web sitelerini ziyaret etmeye çalıştıklarında kötü amaçlı yazılım ve kimlik avı denemelerine karşı uyararak koruma amacıyla oluşturmuştuk. İnternet'i herkes için güvenli hale getirmek amacıyla bu teknolojiyi, aralarında Apple Safari ve Mozilla Firefox'un da bulunduğu tarayıcılarında kullanmaları için diğer şirketlerin kullanımına ücretsiz olarak sunduk. Bugün dünyanın çevrimiçi nüfusunun yarısı Güvenli Tarama'nın koruması altındadır.

Ayrıca, sitelerinde güvenlik açıkları olduğunda web sitesi sahiplerini uyarırız ve sorunlarını hızlı bir şekilde düzeltmelerine yardımcı olmak için ücretsiz araçlar sunarız. Yeni güvenlik teknolojileri geliştirdikçe bunları paylaşmaya devam ederek herkes için daha güvenli bir İnternet oluşturmaya yardımcı oluruz.

İnternet'e göz atarken daha güvende olmanızı sağlamak için HTTPS kullanırız

Hizmetlerimize HTTPS şifrelemesi üzerinden bağlanma, sizi meraklı gözlerden ve kötü amaçlı saldırganlardan koruyarak sadece istediğiniz içeriğe ve yere gitmenizi sağlar. Web sitelerinin bu ek güvenliği benimsemeleri için motive etmek amacıyla HTTPS şifrelemesini, Google Arama algoritmasının arama sonuçlarımızda web sitelerini sıralarken kullandığı sinyallerden biri yaptık.

Güvenlik açıklarını ortaya çıkarmak için güvenlik ödülleri koyuyoruz

Google'da, hizmetlerimizdeki güvenlik açıklarını bulmaları ve güvenlik düzeltmeleri oluşturmaları için bağımsız araştırmacılara ödeme yaptığımız güvenlik ödülleri programları oluştururuz. Her yıl araştırma bağışları ve hata ödülleri olarak milyonlarca dolar değerinde ödül veririz. Şu anda güvenlik ödülü programlarını Chrome ve Android gibi birçok Google ürünü için kullanıyoruz.

Güvenlik araçlarımızı geliştiricilerin kullanımına sunarız

Başkalarına değer sağlayabileceğine inandığımızda güvenlik teknolojimizi paylaşırız. Örneğin, Google Cloud Security Scanner aracımızı, web uygulamalarındaki güvenlik açıklarını Uygulama Motoru'nda tarayıp analiz edebilmeleri için ücretsiz olarak geliştiricilerin kullanımına sunduk.

Daha güvenli bir İnternet'i desteklemek için uygulamalarımızla ilgili verileri paylaşırız

2010'dan bu yana, Google Şeffaflık Raporu'nu yayınlamaktadır. Bu rapor, telif hakkı ihlali nedeniyle içerik kaldırma, kullanıcı verilerine yönelik resmi makamların talepleri, Güvenli Tarama gibi güvenlik girişimleri ve diğer konulardaki istatistikleri içerir. Ayrıca, web sitelerinde ve e-postalarda şifreleme kullanımının benimsemesiyle ilgili sektör verilerini paylaşırız. Bunu yalnızca ilerlememizi kullanıcılarımızla paylaşmak üzere değil, aynı zamanda başkalarını, herkes için daha güvenli bir İnternet konusunda daha güçlü güvenlik standartlarını benimsemeye teşvik etmek amacıyla yaparız.