Reklamlar Nasıl Çalışır?

Kişisel bilgilerinizi hiç kimseye satmayız.

İşimizin büyük bir kısmı hem Google hizmetlerinde hem de bizimle iş ortaklığı yapan web sitelerinde ve mobil uygulamalarda reklamların gösterilmesine dayanır. Reklamlar, hizmetlerimizi herkes için ücretsiz olarak sunabilmemize yardımcı olur. Verileri bu reklamları size göstermek için kullanırız, ancak adınız, e-posta adresiniz ve ödeme bilgileriniz gibi kişisel bilgilerinizi satmayız.

Verileri, reklamların daha alakalı olması için kullanırız

Yaptığınız aramalar ve bulunduğunuz konum, kullandığınız web siteleri ve uygulamalar, izlediğiniz videolar ve gördüğünüz reklamlar, belirttiğiniz yaş aralığı ile cinsiyet bilgileriniz ve ilgilendiğiniz konular gibi kişisel bilgileri de içeren, cihazlarınızdan topladığımız verileri kullanarak size yararlı reklamlar göstermeye çalışırız.

Oturum açtıysanız ve Reklam Ayarlarınızı kullanıyorsanız bu veriler, cihazlarınızda gördüğünüz reklamları bilgilendirir. Böylece, işteyken bilgisayarınızdan bir seyahat web sitesini ziyaret ederseniz daha sonra akşam telefonunuzda Paris'e uçak bileti fiyatlarıyla ilgili reklamlar görebilirsiniz.

Reklamverenler yalnızca kullanıcıların gördüğü veya dokunduğu reklamlar için ödeme yapar

Reklamverenler bizimle reklam kampanyaları yayınladıklarında, bize yalnızca bu reklamların gösterdikleri gerçek performansa göre ödeme yaparlar, bunun için hiçbir zaman kişisel bilgileriniz kullanılmaz. Performans bilgileri, bir kişinin reklamı görüntülemesini ya da reklama dokunmasını veya bir reklamı gördükten sonra, uygulama indirme ya da istek formu doldurma gibi bir eylemi gerçekleştirmesini içerebilir.

Reklamverenlere kampanyalarının performansını gösteririz

Reklamverenlere reklamlarının performansı hakkında veriler sağlarız, ancak bunu, kişisel bilgilerinizin hiçbirini açıklamadan yaparız. Size reklam gösterme sürecinin her noktasında, kişisel bilgilerinizi koruma altında ve gizli tutarız.

Google hizmetlerinde ve iş ortağı sitelerde reklamlar nasıl çalışır?

İster Google hizmetlerinde ister bizimle ortaklık yapan web sitelerinde ve mobil uygulamalarda olsun, verileri size yararlı reklamlar göstermek için kullanırız.

Tarayıcı penceresinde farklı renkte bisikletler

Arama ağı reklamları nasıl çalışır?

Google Arama'yı kullandığınızda, reklamlar alakalı arama sonuçlarının yanında veya üzerinde görünebilir. Çoğu zaman, bu reklamlar az önce yaptığınız aramaya ve konumunuza göre etkinleşir. Örneğin, "bisiklet" araması yaparsanız size yakın bisiklet satıcılarının reklamlarını görebilirsiniz.

Diğer durumlarda, daha yararlı reklamlar sunmamıza yardımcı olması için geçmiş aramalarınız veya ziyaret ettiğiniz siteler gibi ek veriler kullanırız. Önceden "bisiklet" araması yaptığınızdan, şimdi "tatil" araması yaparsanız tatilde bisiklete binebileceğiniz yerlere ilişkin Arama ağı reklamları görebilirsiniz.

Gmail'de sarı renkle vurgulanmış Google Reklamlar

YouTube reklamları nasıl çalışır?

YouTube'da videoları izlerken videonun öncesinde veya video sayfasında reklamların oynatıldığını görebilirsiniz. Bu reklamlar, izlediğiniz videoların yanı sıra güncel ve yeni YouTube aramalarınız gibi diğer verilere dayanır.

Örneğin, "moda ipuçları" araması yapar veya güzellikle ilgili videolar izlerseniz yeni bir güzellik dizisinin reklamını görebilirsiniz. Bu reklamlar, izlediğiniz videoları oluşturanların desteklenmesine yardımcı olur.

İzlemek istemiyorsanız birçok YouTube reklamını atlayabilirsiniz.

Moda güneş gözlükleriyle ilgili bir pop-up reklamın gösterildiği mutlu bir kadının YouTube videosu

Gmail reklamları nasıl çalışır?

Gmail'de gördüğünüz reklamlar, Google Hesabınızla ilişkili verilere dayanmaktadır. Örneğin, YouTube veya Arama gibi diğer Google hizmetlerindeki etkinliğiniz, Gmail'de gördüğünüz reklam türlerini etkileyebilir. Google, size reklam göstermek için gelen kutunuzdaki anahtar kelimeleri veya ileri kullanmaz. E-postalarınızın size reklam göstermek amacıyla okunması söz konusu değildir.

Şık yeşil bir çanta reklamının bulunduğu profil fotoğraflı tarayıcı

Google'ın iş ortağı olan sitelerde reklamlar nasıl çalışır?

Pek çok web sitesi ve mobil uygulama, reklam göstermek için bizimle iş ortaklığı yapmaktadır. Bu reklamverenler, belirli reklamların kullanıcılarımızın bizimle paylaştığı kişisel bilgilere ve çevrimiçi etkinlikleriniz hakkında topladığımız verilere dayalı olarak çeşitli kitle "türlerine" gösterilmesine karar verir: Örneğin, "25-34 yaş arası, seyahati seven erkekler".

Reklamları, önceden ziyaret ettiğiniz sitelere dayanarak da gösterebiliriz. Örneğin, çevrimiçi alışveriş sepetinize eklediğiniz ancak satın almamaya karar verdiğiniz kırmızı ayakkabılara ilişkin bir reklam görebilirsiniz. Ancak bunu, adınız, e-posta adresiniz veya fatura bilgileriniz gibi kişisel bilgilerinizi açıklamadan yaparız.

Google reklam deneyiminizin kontrolünü elinize alma

Oturumunuz açıkken veya açık değilken gördüğünüz reklamların türlerini kontrol etmeniz için gereken araçları size sağlarız.

Reklam Ayarları ve bir güneş gözlüğü reklamının bulunduğu tablet

Reklamları tercihlerinize göre kontrol etme

Reklam Ayarlarınızda, ilgilendiğiniz konulara göre reklamları kontrol edebilirsiniz. Örneğin, Google'a pop müzikten hoşlandığınızı bildirmek için Reklam Kişiselleştirme ayarlarını kullanırsanız YouTube'da oturum açtığınızda yakında çıkacak albümlere ve yakın çevrenizdeki şovlara ilişkin reklamlar görebilirsiniz.

Oturumunuz açıkken Reklam Kişiselleştirme'yi kapatırsanız Google hizmetlerinde ve bizimle iş ortaklığı yapan web siteleri ile uygulamalarda ilgi alanlarınızla ilişkili reklamlar göstermeyi durdururuz. Oturumu kapattıysanız Reklam Kişiselleştirme özelliğinin kapatılması yalnızca reklamların gösterildiği Google hizmetlerini etkiler.

Üstte kapatma düğmesinin bulunduğu yeşil bir arabaya ilişkin Google reklamı

Görmek istemediğiniz reklamları kaldırma

İş ortağımız olan web siteleri ve uygulamalar üzerinden gösterdiğimiz reklamların birçoğunda Bu Reklamı Bir Daha Gösterme seçeneğini sunarız. Reklamın köşesindeki "X" simgesini seçerek artık alakalı bulmadığınız reklamları kaldırabilirsiniz.

Örneğin, yeni bir araba almak için araştırma yaptığınız sırada araba reklamları yararlı olmuş olabilir, ancak yeni aracınızda mutlu bir şekilde seyahat ederken muhtemelen yeni satın aldığınız arabayla ilgili Google'ın sunduğu başka reklam görmek istemezsiniz.

Oturum açtıysanız ve Reklam Ayarlarınızı kullanıyorsanız bu kontrol, oturum açtığınız cihazlardan bizimle iş ortaklığı yapan web sitelerini ve uygulamaları kullandığınızda geçerli olur.

Reklam gösteren Google hizmetlerinde Bu Reklamvereni Engelle seçeneğini kullanarak oturum açmadan da reklamları engelleyebilirsiniz.

Sağ üstte bir bilgi düğmesinin bulunduğu güneş gözlüğü reklamı

Size reklam göstermek için kullandığımız verileri öğrenme

Reklam gösterirken kullanılan verileri daha iyi anlamanıza yardımcı olmak istiyoruz. "Neden Bu Reklam?" seçeneği, belirli bir reklamın neden gösterildiğini öğrenmek üzere bir istemi tıklamanıza olanak tanır. Örneğin, bir elbise reklamını, modayla ilgili web sitelerini ziyaret ettiğiniz için görüyor olabilirsiniz. Bir restoranın reklamını görüyorsanız bunun, bulunduğunuz konumdan kaynaklandığını keşfedebilirsiniz. Bu tür veriler, yararlı bulabileceğiniz şeylerle ilgili reklamlar göstermemize yardımcı olmaktadır. Ancak unutmayın, bu verileri hiçbir zaman reklamverenlerle paylaşmayız.