Bezpieczny internet

Staramy się, by internet był bezpiecznym miejscem dla każdego

Od wielu lat rozwijamy technologie zabezpieczeń, które przynoszą korzyści nie tylko naszym użytkownikom, ale też całemu światu online. Gdy tworzymy technologie, dzięki którym nasze usługi są bezpieczniejsze, szukamy okazji, by podzielić się nimi z każdym, komu mogą się one przydać. Wraz z upływem czasu zagrożenia się zmieniają, a nasze elastyczne i nowoczesne rozwiązania wskazują właściwy kierunek innym firmom.

Bezpieczne przeglądanie chroni nie tylko użytkowników Chrome

Technologię Bezpieczne przeglądanie stworzyliśmy początkowo po to, by chronić użytkowników Chrome przed złośliwym oprogramowaniem i próbami wyłudzenia informacji, ostrzegając ich, gdy chcą wejść na niebezpieczną stronę. Aby internet był bezpieczniejszy dla wszystkich, bezpłatnie udostępniamy tę technologię innym firmom, które stosują ją w swoich przeglądarkach (np. Apple Safari czy Mozilla Firefox). Obecnie Bezpieczne przeglądanie chroni połowę użytkowników internetu.

Powiadamiamy też właścicieli witryn o lukach w zabezpieczeniach i udostępniamy bezpłatne narzędzia, które pozwalają szybko rozwiązać problemy. Dzięki nowym technologiom zabezpieczeń, które cały czas opracowujemy i udostępniamy, internet staje się bezpieczniejszy dla wszystkich.

Stosujemy protokół HTTPS, który chroni użytkowników podczas przeglądania internetu

Szyfrowanie połączeń z naszymi usługami za pomocą protokołu HTTPS chroni użytkowników przed internetowymi podsłuchami i złośliwymi hakerami, gwarantując, że informacje dotrą w odpowiednie miejsce we właściwym czasie. Aby zachęcić właścicieli witryn, by stosowali to dodatkowe zabezpieczenie, umieściliśmy szyfrowanie HTTPS wśród czynników, które uwzględnia algorytm wyszukiwarki Google podczas tworzenia rankingu stron w wynikach wyszukiwania.

Wręczamy nagrody za znalezienie luki w zabezpieczeniach

W Google uruchomiliśmy program nagród za zwiększanie bezpieczeństwa, w ramach którego przekazujemy środki pieniężne niezależnym specjalistom znajdującym luki w zabezpieczeniach naszych usług i opracowującym odpowiednie poprawki. Co roku wypłacamy miliony dolarów w postaci grantów na badania i nagród za znalezione błędy. Program obecnie obejmuje wiele usług i aplikacji Google, takich jak Chrome czy Android.

Udostępniamy narzędzia zabezpieczające programistom

Dzielimy się naszą technologią zabezpieczeń, gdy może ona przynieść korzyści innym. Na przykład bezpłatnie udostępniliśmy Google Cloud Security Scanner programistom, dzięki czemu mogą oni skanować i analizować swoje aplikacje w App Engine pod kątem luk w zabezpieczeniach.

Publicznie informujemy o naszych metodach, by internet był bezpieczniejszy

Od 2010 roku Google publikuje Raport przejrzystości, który zawiera statystyki takich działań, jak usunięcia treści za naruszenie praw autorskich, wnioski instytucji państwowych o udostępnienie danych użytkowników czy inicjatywy związane z bezpieczeństwem (np. Bezpieczne przeglądanie). Podajemy też dane o postępach wprowadzania szyfrowania witryn i poczty e-mail w branży. Robimy to nie tylko dlatego, by informować użytkowników o naszych działaniach, ale też by zachęcić innych do wprowadzania bardziej zaawansowanych standardów zabezpieczeń, dzięki którym internet będzie bezpieczniejszym miejscem dla wszystkich.