Jak działają reklamy

Nikomu nie sprzedajemy Twoich danych osobowych

Znaczna część naszej działalności biznesowej opiera się na wyświetlaniu reklam – w usługach Google oraz w aplikacjach mobilnych i witrynach naszych partnerów. Dzięki reklamom nasze usługi są bezpłatne dla wszystkich. Wykorzystujemy różne informacje, by wyświetlać te reklamy, ale nie sprzedajemy Twoich danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, adres e-mail czy informacje o płatności.

Wykorzystujemy dane, by zwiększyć trafność reklam

Staramy się wyświetlać przydatne reklamy na podstawie danych, które zbieramy z urządzeń użytkowników – takich jak wyszukiwane hasła, lokalizacja, otwierane strony, używane aplikacje, oglądane filmy i reklamy, a także przekazane nam dane osobowe, w tym przedział wiekowy, płeć i zainteresowania.

W zależności od Twoich ustawień reklam i tego, czy się zalogujesz, dane mają wpływ na reklamy, które widzisz na swoich urządzeniach. Jeśli więc na komputerze w pracy odwiedzisz stronę o podróżach, tego samego dnia możesz zobaczyć na telefonie reklamę o cenach lotów do Paryża.

Reklamodawcy płacą tylko za wyświetlone lub kliknięte reklamy

Gdy reklamodawcy prowadzą kampanie w naszych usługach, płacą nam odpowiednio do skuteczności tych reklam – nigdy na podstawie Twoich danych osobowych. Wskaźniki skuteczności mogą uwzględniać wyświetlenie lub kliknięcie reklamy albo wykonanie związanej z nią czynności, takiej jak pobranie aplikacji czy wypełnienie formularza.

Pokazujemy reklamodawcom, jak skuteczne są ich kampanie

Udostępniamy reklamodawcom informacje o skuteczności ich reklam, ale bez ujawniania jakichkolwiek danych osobowych. W każdym momencie procesu wyświetlania reklam dbamy o bezpieczeństwo tych danych.

Jak działają reklamy w usługach Google i witrynach partnerskich

Korzystamy z danych, by wyświetlać przydatne reklamy – czy to w usługach Google, aplikacjach mobilnych czy witrynach naszych partnerów.

Różne kolorowe rowery w oknie przeglądarki

Jak działają reklamy w wyszukiwarce

Gdy korzystasz z wyszukiwarki Google, reklamy mogą wyświetlać się obok trafnych wyników wyszukiwania lub nad nimi. W większości przypadków są one związane z bieżącym wyszukiwaniem i Twoją lokalizacją. Jeśli na przykład wyszukasz hasło „rowery”, możesz zobaczyć reklamy pobliskich sklepów z rowerami.

W pozostałych przypadkach używamy dodatkowych danych, takich jak Twoje wcześniejsze wyszukiwania czy odwiedzone strony, by wyświetlać bardziej przydatne reklamy. Jeśli w historii wyszukiwania masz hasło „rowery” i wyszukasz „wakacje”, w wyszukiwarce możesz zobaczyć reklamy miejsc na wycieczki rowerowe.

Reklamy Google w Gmailu podświetlone na żółto

Jak działają reklamy w YouTube

Gdy oglądasz filmy w YouTube, reklamy mogą wyświetlać się przed nimi w odtwarzaczu oraz obok na stronie. Zależą one od obejrzanych przez Ciebie filmów i innych danych, takich jak bieżące lub niedawne wyszukiwania w YouTube.

Jeśli na przykład wyszukasz hasło „porady modowe” lub obejrzysz filmy o tym, jak dbać o urodę, możesz zobaczyć reklamę nowej serii na ten temat. Reklamy te przynoszą korzyści twórcom filmów, które oglądasz.

Wiele reklam w YouTube możesz pominąć, jeśli Cię nie interesują.

Film w YouTube, w którym zadowolona kobieta ogląda wyskakującą reklamę modnych okularów przeciwsłonecznych

Jak działają reklamy w Gmailu

Reklamy w Gmailu wyświetlają się na podstawie informacji powiązanych z Twoim kontem Google. Na przykład Twoja aktywność w innych usługach Google, takich jak YouTube czy wyszukiwarka, może mieć wpływ na to, jakie reklamy widzisz w Gmailu. Google nie wykorzystuje słów kluczowych ani wiadomości z Twojej skrzynki odbiorczej, by wyświetlać reklamy. Nikt nie czyta Twoich e-maili na potrzeby wyświetlania reklam.

Przeglądarka ze zdjęciem profilowym i reklamą stylowej zielonej torby

Jak działają reklamy w witrynach partnerskich Google

Wielu partnerów współpracuje z nami, by wyświetlać reklamy w swoich aplikacjach mobilnych i witrynach. Reklamodawcy mogą pokazywać reklamy określonym kategoriom odbiorców zgodnie z danymi osobowymi, które udostępnili nam użytkownicy, oraz zbieranymi przez nas informacjami o ich aktywności online – na przykład „mężczyźni w wieku 25-34 lat, którzy interesują się podróżami”.

Możemy też wyświetlać reklamy na podstawie odwiedzonych przez Ciebie stron – na przykład możesz zobaczyć reklamę czerwonych butów, które już były w Twoim koszyku w sklepie internetowym, ale nie zostały przez Ciebie kupione. Robimy to bez ujawniania jakichkolwiek danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, adres e-mail czy informacje rozliczeniowe.

Przejmij kontrolę nad działaniem reklam Google

Udostępniamy narzędzia, które pozwalają kontrolować, jakie typy reklam możesz zobaczyć – nawet jeśli się nie zalogujesz.

Tablet z ustawieniami reklam i reklamą okularów przeciwsłonecznych

Kontroluj wyświetlanie reklam zgodnie ze swoimi preferencjami

Na stronie Ustawienia reklam możesz kontrolować wyświetlanie reklam zgodnie z tematami, które Cię interesują. Jeśli na przykład w ustawieniach personalizacji reklam podasz, że lubisz muzykę pop, po zalogowaniu się do YouTube możesz zobaczyć reklamy nowych albumów i koncertów w pobliżu.

Jeśli po zalogowaniu się wyłączysz personalizację reklam, przestaniemy pokazywać w usługach Google oraz witrynach i aplikacjach partnerskich reklamy związane z Twoimi zainteresowaniami. Wyłączenie personalizacji reklam po wylogowaniu się ma wpływ tylko na usługi Google, w których je wyświetlamy.

Reklama Google z zielonym samochodem, która u góry ma przycisk wyłączenia

Usuwaj reklamy, których nie chcesz widzieć

Wiele reklam, które pokazujemy w witrynach i aplikacjach partnerskich, możesz wyłączyć. Aby usunąć reklamy, które Cię nie interesują, kliknij „X” w ich rogu.

Na przykład reklamy samochodów mogą być pomocne, gdy chcesz kupić nowe auto, ale gdy już je kupisz, prawdopodobnie nie chcesz więcej oglądać w Google takich reklam.

W zależności od Twoich ustawień reklam i tego, czy się zalogujesz, to ustawienie działa w witrynach i aplikacjach partnerskich, z których korzystasz na swoich urządzeniach.

Reklamy możesz też blokować bez logowania się, używając funkcji „Zablokuj tego reklamodawcę” w usługach Google, w których je wyświetlamy.

Reklama okularów przeciwsłonecznych, która w prawym górnym rogu ma przycisk informacji

Dowiedz się, jakie dane wykorzystujemy przy wyświetlaniu reklam

Chcemy wyjaśnić, jakich danych używamy do wyświetlania reklam. „Dlaczego ta reklama” to funkcja, która pozwala kliknąć komunikat i dowiedzieć się, dlaczego widzisz określoną reklamę. Na przykład wizyty na stronach poświęconych modzie mogły spowodować, że zobaczysz reklamę sukienki. Możesz też dowiedzieć się, że reklama jakiejś restauracji została wyświetlona z powodu Twojej lokalizacji. Dzięki takim danym możemy lepiej dostosować reklamy do Twoich potrzeb. Pamiętaj jednak, że nigdy nie udostępniamy ich reklamodawcom.