امنیت شما

در هر کاری که انجام می‌دهیم امنیت شما در درجه اول اولویت قرار دارد.

اگر داده‌های شما ایمن نباشد، خصوصی نیست. به همین دلیل یکی از پیشرفته‌ترین ساختارهای امنیتی دنیا را به‌کار بردیم تا مطمئن شویم که سرویس‌های Google مانند «جستجو»، Maps و YouTube محافظت می‌شوند.

رمزگذاری، داده‌های شما را در حین انتقال خصوصی نگه‌می‌دارد

رمزگذاری سطح بالاتری از امنیت و حریم خصوصی را در سرویس‌های ما به همراه دارد. هنگام انجام کارهایی مثل ارسال رایانامه، اشتراک‌گذاری ویدیو، بازدید از وب‌سایت یا ذخیره عکس‌، داده‌هایی که ایجاد می‌کنید بین دستگاه‌هایتان، سرویس‌های Google و مراکز داده ما منتقل می‌شوند. ما با لایه‌های امنیتی چندگانه از جمله فناوری رمزگذاری پیشتاز مثل HTTPS و «امنیت لایه انتقال» از این داده‌ها محافظت می‌کنیم.

زیرساخت‌های ابری ما از داده‌های شما به‌طور شبانه‌روزی محافظت می‌کنند

از مراکز داده طراحی‌شده سفارشی گرفته تا کابل‌های فیبری زیرآب که داده‌ها را بین قاره‌ها منتقل می‌کنند، Google یکی از امن‌ترین و قابل اطمینان‌ترین زیرساخت‌های ابری را اداره می‌کند. و این زیرساخت پیوسته نظارت می‌شود تا از داده‌های شما محافظت شود و در هنگام نیاز در دسترس شما قرار گیرند. در واقع داده‌ها را در بین چندین مرکز داده توزیع می‌کنیم تا در صورت وقوع آتش‌سوزی یا حوادث دیگر، به طور خودکار و یکپارچه به مکان‌های ثابت و ایمن منتقل شوند.

تشخیص تهدید به محافظت از سرویس‌ها کمک می‌کند

با نظارت پیوسته بر سرویس‌ها و زیرساخت‌های پایه خود از آن‌ها در مقابل تهدیدهایی مثل هرزنامه، بدافزار، ویروس و سایر اشکال کد مخرب، محافظت می‌کنیم.

ما به دولت‌ها اجازه دسترسی مستقیم به داده‌ها را نمی‌دهیم

ما هرگز اجازه نمی‌دهیم کسی به داده‌های شما یا سرورهای ما که داده‌هایتان در آن‌ها ذخیره می‌شود دسترسی «پنهانی» داشته باشد. این یعنی هیچ مقام دولتی، ایالات متحده یا هیچ فرد دیگری به اطلاعات کاربران ما دسترسی مستقیم ندارد. گاهی اوقات درخواست‌هایی از طرف سازمان‌های اجرای قانون مبنی بر ارسال داده‌های یک کاربر دریافت می‌کنیم. تیم حقوقی ما این درخواست‌ها را بررسی می‌کند و درخواست‌هایی را که بیش از حد گسترده هستند یا از روند قانونی درستی پیروی نمی‌کنند رد می‌کند. ما پیوسته در تلاشیم تا در گزارش شفافیت خود درباره این درخواست‌های داده، توضیحات شفافی ارائه کنیم.

رمزگذاری از عکس برج ایفل فراتر رفته است

رمزگذاری Gmail رایانامه‌ها را خصوصی نگه‌می‌دارد

از روز اول، Gmail از اتصالات رمزگذاری‌شده پشتیبانی کرده است تا افراد غیرمجاز نتوانند آنچه را که ارسال می‌کنید بخوانند. Gmail همچنین درباره ریسک‌های احتمالی امنیتی به شما هشدار می‌دهد، مثلاً زمانی که رایانامه‌ای دریافت می‌کنید که طبق یک اتصال رمزگذاری‌شده ارسال نشده است.

پاکت‌نامه Gmail Email، علامت هشدار اسکنر امنیتی را فعال می‌کند

محافظت هرزنامه Gmail، رایانامه‌های مشکوک را فیلتر می‌کند

بسیاری از حملات بدافزار و فیشینگ با رایانامه شروع می‌شود. سیستم امنیتی Gmail‏ بهتر از هر سرویس رایانامه‌ دیگری از شما در برابر هرزنامه، فیشینگ، و بدافزار محافظت می‌کند. Gmail با تجزیه و تحلیل الگوهای برگرفته از میلیاردها پیام، مشخصات رایانامه‌هایی را که کاربر به‌عنوان هرزنامه علامت‌گذاری کرده است شناسایی می‌کند و سپس با استفاده از این نشانگرها رایانامه‌های مشکوک یا خطرناک را حتی قبل از اینکه به دست شما برسند، مسدود می‌کند. با انتخاب «گزارش هرزنامه» برای رایانامه‌های مشکوکی که دریافت می‌کنید، می‌توانید به ما کمک کنید.

یادگیری ماشین و هوش مصنوعی به دقت بیش از پیش فیلتر هرزنامه Gmail کمک می‌کنند. این فیلتر اکنون ۹۹٫۹ درصد از هرزنامه‌ها را از صندوق‌ ورودی‌تان دور می‌کند.

مرورگر Chrome با پیشرفت به‌روزرسانی امنیتی

Chrome به‌صورت خودکار امنیت مرورگرتان را به‌روزرسانی می‌کند

فناوری‌های امنیتی همیشه درحال تغییرند پس برای حفظ امنیت باید به‌روز باشید. به همین دلیل Chrome مرتب بررسی می‌کند تا مطمئن شود نسخه مرورگری که استفاده می‌کنید با جدیدترین رفع اشکال‌ها، محافظت دربرابر بدافزاز و سایت‌های کلاهبردار، به‌روز شده است. Chrome به‌صورت خودکار به‌روزرسانی می‌شود، بنایراین همیشه جدیدترین فناوری امنیتی Chrome را دارید که از شما محافظت می‌کند.

برنامه مضر به دستگاه سرک می‌کشد

Google Play برنامه‌های بالقوه مضر را از تلفن شما دور نگه‌می‌دارد

برنامه‌هایی که روی دستگاهتان نصب می‌کنید می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین آسیب‌پذیری‌های امنیتی برای آن باشد. سیستم تشخیص ما برنامه‌های بالقوه مضر را حتی قبل از ورود به فروشگاه Play، پرچم‌گذاری می‌کند. اگر درباره امن بودن برنامه‌ای مطمئن نباشیم، آن برنامه به‌صورت دستی توسط اعضای تیم امنیت Android رد می‌شود. هنگام پالایش کردن سیستم تشخیص، برنامه‌هایی را که از قبل در Google Play قرار دارند دوباره ارزیابی می‌کنیم و مواردی را که ممکن است مضر باشند حذف می‌کنیم تا به دستگاه شما راه پیدا نکنند.

Google آگهی‌ها مخرب و گمراه‌کننده را مسدود می‌کند

آگهی‌های حاوی بدافزار روی محتوایی که می‌خواهید ببینید قرار می‌گیرند، کالاهای تقلبی را تبلیغ می‌کنند یا به‌صورتی دیگر خط‌مشی‌های تبلیغات ما را نقص می‌کنند. ما با این مشکل به‌صورت جدی برخورد می‌کنیم. هر سال ترکیبی از ناظران زنده و یک نرم‌افزار پیچیده ما، تقریباً یک میلیارد آگهی مضر را مسدود می‌کند. همچنین ابزارهایی در اختیارتان قرار می‌دهیم که می‌توانید با کمک آن‌ها آگهی‌های توهین‌آمیز را گزارش کنید و انواع آگهی‌هایی را که نمایش داده می‌شود کنترل کنید. و ما فعالانه اطلاعات آماری خود و بهترین اقدامات را برای کمک به امن‌تر ساختن اینترنت برای همه منتشر می‌کنیم.

نکته‌های برتر برای کمک به حفظ امنیت شما درحالت آنلاین

با این نکته‌های سریع، از حساب‌های آنلاین و داده‌های شخصی‌تان محافظت کنید.

  • از دستگاه‌هایتان محافظت کنید

  • از تلاش‌های فیشینگ دوری کنید

  • اینترنت را ایمن مرور کنید

فهرست بازبینی و سپر امنیتی Google

گذرواژه‌های قوی ایجاد کنید

ایجاد گذرواژه قوی و ایمن مهم‌ترین اقدامی است که می‌توانید برای محافظت از حساب‌های آنلاین خود انجام دهید. می‌توانید با استفاده از مجموعه کلمه‌هایی که فراموش نمی‌کنید اما حدس زدن آن‌ها برای دیگران دشوار است، این کار را انجام دهید. یا جمله‌ای طولانی را درنظر بگیرید و با حروف اول کلمه‌ها، گذرواژه‌ای بسازید. برای قوی‌تر کردن گذرواژه، طول آن را حداقل به ۸ نویسه برسانید زیرا هرچه گذرواژه طولانی‌تر باشد قوی‌تر خواهد بود.

اگر درخواست شد پاسخ‌هایی برای سؤال‌های امنیتی ایجاد کنید، استفاده از پاسخ‌های غیرواقعی را درنظر بگیرید تا حدس زدن آن‌ها را دشوارتر کنید.

هرگز از یک گذرواژه دو بار استفاده نکنید

از گذرواژه‌های متمایز برای حساب‌ها استفاده کنید

استفاده از گذرواژ‌ه مشابه برای ورود به سیستم چند حساب (مانند حساب Google، نمایه‌های رسانه اجتماعی و وب‌سایت‌های خرده‌فروش) خطر امنیتی را افزایش می‌دهد. مانند این است که از یک کلید برای باز کردن قفل خانه، خودرو و دفترتان استفاده کنید – اگر فردی به یکی دسترسی پیدا کند، همه آن‌ها درمعرض خطر قرار می‌گیرند.

چند گذرواژه را ردیابی کنید

مدیر گذرواژه مانند Google Smart Lock در مرورگر Chrome به شما کمک می‌کند از همه گذرواژه‌های حساب‌های آنلاین مختلف حفاظت و آن‌ها را ردیابی کنید. این مورد حتی می‌تواند پاسخ سؤال‌های امنیتی را ردیابی کند و گذرواژه‌های تصادفی برایتان ایجاد کند.

با راستی‌آزمایی ۲مرحله‌ای در برابر هکرها دفاع کنید

راستی‌آزمایی ۲مرحله‌ای با ملزم کردن شما به استفاده از عامل دوم در کنار نام کاربری و گذرواژه برای ورود به سیستم حسابتان، به دور نگه داشتن افرادی که نباید به حسابتان دسترسی داشته باشند کمک می‌کند. برای مثال، درمورد Google این عامل می‌تواند کدی شش رقمی باشد که از برنامه Google Authenticator ایجاد شده است یا درخواستی در برنامه Google شما برای پذیرفتن ورود به سیستم از دستگاه مطمئنی باشد.

برای محافظت بیشتر دربرابر فیشینگ، می‌توانید از «کلید امنیتی» فیزیکی استفاده کنید که در درگاه USB رایانه قرار می‌گیرد یا با استفاده از NFC (ارتباط حوزه نزدیک) یا بلوتوث به دستگاه همراه متصل می‌شود.

نرم‌افزارتان را به‌روز نگه دارید

برای محافظت از خودتان دربرابر آسیب‌پذیری‌های امنیتی، همیشه از نرم‌افزارهای به‌روز در سرتاسر مرورگر وب، افزایه‌ها یا ویرایشگرهای سند استفاده کنید. وقتی اعلان‌هایی برای به‌روزرسانی نرم‌افزار دریافت می‌کنید، هرچه زودتر این کار را انجام دهید.

نرم‌افزارهایی را که معمولاً استفاده می‌کنید بررسی کنید تا مطمئن شوید همیشه درحال اجرای جدیدترین نسخه‌های موجود هستید. بعضی از سرویس‌ها (ازجمله مروگر Chrome)، خودشان را به‌طور خودکار به‌روزرسانی می‌کنند.

از قفل صفحه استفاده کنید

وقتی از رایانه، رایانه کیفی، رایانه لوحی یا تلفن خود استفاده نمی‌کنید، صفحه را قفل کنید تا مانع از دسترسی افراد دیگر به دستگاهتان شوید. برای امنیت بیشتر، دستگاهتان را طوری تنظیم کنید که وقتی به حالت خواب می‌رود به‌طور خودکار قفل شود.

درصورت گم کردن تلفن، آن را قفل کنید

اگر زمانی تلفنتان گم کردید یا به سرقت رفت، به حساب من بروید و «پیدا کردن تلفن» را انتخاب کنید تا طی چند مرحله سریع از داده‌هایتان محافظت کنید. اگر دستگاه Android یا iOS داشته باشید، می‌توانید تلفنتان را از راه دور مکان‌یابی و قفل کنید تا هیچ فرد دیگری نتواند از آن استفاده کند و به اطلاعات شخصی‌تان دسترسی داشته باشد.

مرورگر، گذرواژه‌های محافظت‌شده در Chrome را نشان می‌دهد

برنامه‌های بالقوه مضر را از تلفنتان پاک کنید

همیشه برنامه‌های دستگاه همراه را از منبعی بارگیری کنید که به آن اطمینان دارید. برای کمک به حفظ امنیت دستگاه‌های Android، «سپر ایمنی Google Play» قبل از اینکه بتوانید برنامه‌ها را از «فروشگاه Google Play» بارگیری کنید، روی آن‌ها بررسی امنیتی انجام می‌دهد و به‌طور متناوب دستگاهتان را برای برنامه‌های بالقوه مضر از منابع دیگر بررسی می‌کند.

برای محافظت از داده‌هایتان:

  • برنامه‌ها را مرور و مواردی را که استفاده نمی‌کنید حذف کنید
  • به تنظیمات فروشگاه برنامه بروید و به‌روزرسانی‌های خودکار را فعال کنید
  • فقط به برنامه‌هایی که به آن‌ها اطمینان دارید، اجازه بدهید به داده‌های حساس (مانند مکان و عکس‌های شما) دسترسی داشته باشند

مراقب کلاهبرداری‌های رایانامه‌ای، جایزه‌ها و هدیه‌های تقلبی باشید

پیام‌های افراد غریبه همیشه مشکوک هستند، به‌ویژه اگر بیش‌ازحد خوب به نظر برسند — مانند اعلام اینکه چیزی برنده شده‌اید، پیشنهاد جایزه‌هایی برای تکمیل نظرسنجی یا تشویق روش‌های سریع برای کسب درآمد. هرگز روی پیوندهای مشکوک کلیک نکنید و اطلاعات شخصی را در فرم‌ها و نظرسنجی‌های مشکوک وارد نکنید.

مراقب درخواست‌هایی که اطلاعات شخصی‌تان را می‌خواهند باشید

به رایانامه‌های مشکوک، پیام‌های فوری یا پنجره‌های بازشو که اطلاعات شخصی (مانند گذرواژه، حساب بانکی و شماره‌های کارت اعتباری یا حتی تاریخ تولدتان) را درخواست می‌کنند پاسخ ندهید. حتی اگر پیام از سایتی دریافت می‌شود که به آن اطمینان دارید (مانند بانک)، هیچ‌گاه روی پیوند کلیک یا پیام پاسخ ارسال نکنید. بهتر است مستقیماً به وب‌سایت یا برنامه‌اش بروید و به سیستم حسابتان وارد شوید.

به یاد داشته باشید سایت‌ها و سرویس‌های قانونی، پیام‌هایی ارسال نمی‌کنند که از شما بخواهند گذرواژه یا اطلاعات مالی‌تان را ازطریق رایانامه ارسال کنید.

مراقب جعل هویت باشید

اگر فردی که می‌شناسید برایتان رایانامه ارسال می‌کند اما پیام عجیب به نظر می‌رسد، ممکن است حسابش هک شده باشد.

مراقب این موارد باشید:

  • درخواست‌های اضطراری برای پول
  • فردی که ادعا می‌کند در کشور دیگری گیر افتاده است
  • فردی که می‌گوید تلفنش به سرقت رفته است و تماس با او امکان‌پذیر نیست

به پیام‌ها پاسخ ندهید یا روی پیوندها کلیک نکنید، مگراینکه بتوانید تأیید کنید رایانامه قانونی است.

فایل‌ها را قبل از بارگیری به‌دقت بررسی کنید

بعضی از حمله‌های فیشینگ پیچیده می‌توانند ازطریق سندها و پیوست‌های PDF آلوده انجام شوند. اگر با پیوست مشکوکی مواجه شدید، از Chrome یا Google Drive استفاده کنید تا آن را به‌طور ایمن باز کنید و خطر آلوده کردن دستگاه را کاهش دهید. اگر ویروسی شناسایی کنیم، هشداری به شما نشان خواهیم داد.

از شبکه‌های ایمن استفاده کنید

درمورد استفاده از WiFi عمومی یا رایگان (حتی مواردی که به گذرواژه نیاز دارند) مراقب باشید. وقتی به شبکه عمومی متصل می‌شوید، ممکن است همه افراد در آن مجاورت بتوانند بر فعالیت اینترنتی شما (مانند وب‌سایت‌هایی که بازدید می‌کنید و اطلاعاتی که در سایت‌ها تایپ می‌کنید) نظارت داشته باشند. اگر WiFi عمومی یا رایگان تنها گزینه شما است، مرورگر Chrome در نوار نشانی به شما اطلاع می‌دهد سایتی امن است یا نه.

قبل از وارد کردن اطلاعات حساس، اتصال‌های ایمن را پیدا کنید

وقتی وب را مرور می‌کنید – و به‌ویژه اگر می‌خواهید اطلاعات حساسی (مانند گذرواژه یا جزئیات کارت اعتباری) را وارد کنید – مطمئن شوید اتصال به سایت‌هایی که بازدید می‌کنید ایمن باشد. نشانی وب ایمن با HTTPS شروع می‌شود. مرورگر Chrome نماد سبز و کاملاً قفل‌شده را در فیلد نشانی وب نمایش می‌دهد که می‌گوید «امن». اگر امن نباشد، «امن نیست» را نشان می‌دهد. HTTPS با اتصال ایمن مرورگر یا برنامه به وب‌سایت‌هایی که بازدید می‌کنید، به حفظ امنیت مرور کمک می‌کند.